-->

Fakültemiz 2021-2022 Akademik Yılı Mezunlarını Uğurladı

16 Haziran 2022

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin en köklü akademik birimleri arasında yer alan Fen Edebiyat Fakültesi, 2021-2022 akademik yılı mezunlarını uğurladı. Pandemi nedeni ile ara verilen mezuniyet törenleri, kaldığı yerden devam ediyor. Coşku ve heyecanın zirveye çıktığı şölen tadındaki programlara, katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi.

Fakültemizin Sosyoloji, Tarih, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin mezuniyet törenleri 18 Mayıs 2022 tarihinde Kongre Merkezi Bordo Salonda; Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik bölümlerinin ise 27 Mayıs 2022’de Kültür Merkezi Mavi Salonda yapıldı. Her bir bölümümüz için farklı saatler aralığında programlanan törenlere fakültemiz dekanı, dekan yardımcıları, fakülte kurulu ve yönetim kurulu üyeleri, fakülte sekreteri, idari kadromuzun çalışanları, bölüm başkanları ile yardımcıları, anabilim dalı başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler, mezun adayları ile aileleri katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı’mızın okunmasıyla başlayan ve üniversitemizin tanıtım filminin gösterimi ile devam eden dekanlık programının açılış konuşmalarını BAİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ekrem GÜREL yaptı.

 

Dekan Vekili GÜREL: “Mezunlarımızı ve Ailelerini Tebrik Ediyor, Tercihlerinizi Hep İyi İnsanlardan Yana Yapmanızı Öneriyorum”

Bölümlerimizden mezun olmaya hak kazanan mezunlarımızı ve ailelerini tebrik ederek konuşmasına başlayan Dekan Vekili GÜREL:

“Zaman bir su misali hızla akıp geçiyor, değil mi? Anne-babalar, size soruyorum; çocuklarınızın dünyaya geldiği günü hatırlıyor musunuz? Ben söyleyeyim, dün değil evvelki gündü! Peki, sevgili öğrenciler, sizler, Bolu’ya geldiğiniz ilk günü hatırlıyor musunuz? Onu da ben söyleyeyim; daha dündü! Evet, zaman gerçekten de bu kadar hızlı geçmiş, geçmeye de devam ediyor.” dedi.

Öğrencilerimizin hayatlarına dokunabilmiş olmanın ayrı bir gurur vesilesi olduğunu vurgulayarak sözlerine devam eden GÜREL, “Gözünüzden sakındığınız, ilmek ilmek işleyip bugüne getirdiğiniz evlatlarınız için bir dönüm noktası olan bu özel gün, emin olun ki aynı şekilde biz hocalar ve yöneticiler içinde çok özel. Sizlerin en kıymetliniz olan evlatlarınızın bugününde ve yarınında katkımızın olması, bizler için de ayrı bir mutluluk kaynağıdır.

Sevgili Gençler, sizlere verilen emekler sonucu öğrendiklerinizle, hayallerinizle, imkânlarınızla kendinize bir yol çizeceksiniz. Unutmayın ki attığınız adım sadece kendiniz ve aileniz için değil, ülkeniz ve tüm insanlık için de önemlidir. Siz gençlerin varlığı hepimizin ortak değeridir. Kendinizi ve yaptıklarınızı asla önemsiz görmeyin, her birinizin enerjisi sayesinde bu dünya daha yaşanır bir yer olacaktır. 

Hocalarınız olarak bizler asli görevlerimizin dışında, elimizden geldiğince sizlere “bir anne gibi”, “bir baba gibi” (genç hocalarımız için bir abi veya bir abla gibi demek gerek) davranmaya çalıştık… Öyle de olmak zorundaydık çünkü, anne babalara soruyorum, son 4 ya da 5 yılda sizce çocuklarınız sizinle mi daha çok zaman geçirdiler yoksa bizimle mi? Tabi ki bizimle. Dolayısı ile son 4 ya da 5 yıldır, onlar bizim, yani Fen Edebiyat Fakültesi Ailesinin bir ferdi oldular.

Ve bu süreçte, zorlu (ama inşallah çok da uzun ve sağlıklı olacak) hayat yolunda işinize yarayacak, başarılı, mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacak bilgiler, beceriler, alışkanlıklar kazandırmaya çalıştık. Bu çabalarından dolayı, hepinizin huzurunda, tek tek bütün mesai arkadaşlarıma, öğretim elemanlarımızın tamamına en derin şükranlarımı sunuyorum.

Sevgili Öğrenciler, herkesin bir hedefi olmalı. Hayatınızın sonunda nerede olacağınızı bilmek istiyorsanız, nereye gittiğinizi de bilmek zorundasınız. Bu nedenle kendinize doğru hedefler belirleyiniz. Hedefe ulaşmada size yolunuzu; aldığınız eğitim, iradeniz, azim ve kararlılığınız gösterecektir. Önünüze belki bir sürü engel çıkacak, bocalayacak, zorlanacak, tökezleyecek fakat asla yılmayacaksınız. Başarılı olmak adına engelleri teker teker aşacak; başarılı, mutlu ve özlemini çektiğiniz güzel bir yaşam süreceksiniz inşallah.

Hayat sizin hayatınız olduğuna göre geleceğinizi düşünmek, gerekli tedbirleri almak, sorunlarınıza çözüm aramak da öncelikle size düşüyor. Hangi yoldan gideceğiniz, o yolda nelerle karşılaşacağınız, nasıl bir yaşam süreceğiniz ve yolun sonunda nereye varacağınız; hepsi size bağlı. Seçim inanın ki sizindir ve hep sizin olacaktır!

Bir büyüğünüz olarak size bir de kişisel bir öneride bulunmak istiyorum; hayatınız boyunca muhatap olduğunuz kişilerin inancı, ideolojisi, kökeni, kültürü, bireysel davranışı, yaşamsal tercihi, geleneği, hayata bakış açısı ne olursa olsun; düşünce merkezinize, o kişinin sadece ve sadece bir insan olduğunu koyun. Dünyanın neredeyse yarısını dolaşan ve çok farklı kültürleri yakından tanıma fırsatı yakalayan birisi olarak, söyleyeceğim söz şudur; dünyada sadece iyi ve kötü insan vardır, diğer hasletlerimiz tamamen bir teferruattır. Tercihlerinizi hep iyi insanlardan yana yapın derim!

Son olarak, hayatta birçok ilham aldığınız, örnek gördüğünüz, imrendiğiniz kişiler olacaktır. Bunlar arasına üniversitemizin kurucusu yüce gönüllü insan merhum İzzet Baysal’ı da dahil etmeyi, onu rahmet ve saygıyla anmayı ihmal etmeyin. Ayrıca O’nun 10 değerli öğüdü sizler için yol gösterici olacaktır: Düşünmeye, eğlenmeye, okumaya, duaya, sevmeye, anlaşmaya, gülmeye, vermeye, işinizi iyi yapmaya ve teşekküre vakit ayırın.

Ve en son olarak; milli tarihimizin en büyük kahramanlarından olan, Cumhuriyetimizin banisi, bugün hür ve gür bir şekilde yaşadığımız bu toprakları bizlere vatan kılan Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve onun tüm silah arkadaşlarını her zaman şükranla yad etmeyi unutmayın, O’nun “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” sözünüzü de hayatınızın temel rehberi olarak belirleyin.

Hep iyi haberlerinizi bekleyeceğiz; yolunuzu da gözleyeceğiz tabi, çünkü az önce de demiştim ya, bizler bir aileyiz! Aile bireyleri birbirlerini ara sıra ziyaret ederler, değil mi?

En kalbi selam ve sevgilerimi iletiyor, yolunuzun ve bahtınızın açık olmasını temenni ediyorum.” diyerek, sözlerine son verdi.

 

Dekanlığımızca Düzenlenen Açılış Programının Ardından, Bölümlerimizin Mezuniyet Törenlerine Geçildi.

Bölüm Başkanlarımızın açılış konuşması ile başlayan bölüm mezuniyet törenlerinde, bölüm içerisinde dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi. Bölüm birincisinin konuşması ile devam eden törenlerde mezun öğrencilerin hazırladığı video ve fotoğraf gösterimleri, zeybek oyunu, türkü dinletisi ile sevinç, hüzün, gurur ve coşku bir arada yaşandı. Bölümlerimizde görevli öğretim üyelerinden temsili diplomalarını alan öğrenciler, mezuniyet heyecanını kep atarak kutladılar, bu mutlu anlar fotoğraf karelerine yansıdı. Katılımcılara verilen çeşitli ikramların ardından törenler sona erdi.

 

Vatanımıza, Milletimize, Devletimize Yararlı Bireyler Olarak Fakültemizi Gururlandırmaya Devam Etmenizi Temenni Ediyoruz.

2021-2022 akademik yılında fakültemizin bölümlerinden mezun olan öğrencilerimizi tebrik ediyor, hayat yolculuklarında sağlık, huzur ve başarılar diliyoruz.

 

 Mezuniyet Törenleri Fotoğraf Galerisi

Galeriye Eklenmesini İstediğiniz Fotoğraflarınızı Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Adresine İletebilirsiniz.

 

 

 

FAKÜLTE DUYURULARI

Top