< < Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Galip ÇAĞ'ın "Balkanlar, Öteki Avrupa'nın Kökleri ve İnşası" Adlı Kitabı Yayınlandı
-->

Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Galip ÇAĞ'ın "Balkanlar, Öteki Avrupa'nın Kökleri ve İnşası" Adlı Kitabı Yayınlandı

09 Kasım 2021

Fakültemizin Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Galip ÇAĞ'ın, Osmanlı Rumeli'sinin Avrupa'nın Balkanına dönüşümünün farklı yönlerini kronolojik bir düzenle aktardığı, bölgenin bugün içine düştüğü makus durumunu analiz ettiği "Balkanlar, Öteki Avrupa'nın Kökleri ve İnşası" adlı kitabı bilim camiası ile birlikte okurların beğenisine sunuldu.

Balkanlarda Türk varlığı ve Osmanlı hakimiyetindeki Balkan coğrafyasına dair bir çok çalışması bulunan öğretim üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Galip ÇAĞ, kitabının tanıtım metninde şu ifadelere yer verdi;

     " Balkan Savaşları’na kadarki süreçte, yeni Balkan devletlerinin, Türklerin Avrupa’dan atılmasına! yaptıkları katkı, Batılı güçleri yeterince tatmin etmişti. Ancak kendi sınırlarında, onlara göre Türklerin Ortaçağ’dan itibaren yarattıkları kaotik ortamdan, çok daha kaotik ve acımasız bir dünya yarattıklarını geç fark ettiler. Artık yapacakları tek şey, bölgeyi reddetmek ya da modern ifade ile ötekileştirmekti. İşte tam bu noktada, Avrupa’da yeni düzenin mimarları, bu durumu kolaylaştıran, Balkanlar’daki sorumluluklarını hafifleten yeni kavramlar ortaya koymaya başladılar: Balkanlılık, Balkanlaşmak, Balkan Devleti vb. Bu kavramlar ilk zamanlarda sürecin doğal bir sonucu gibi ortaya konulduysa da zamanla bir fikrî akıma dönüştüler. Ve zaman zaman bilinçli, zaman zaman da farkında olmadan, farklı boyutları ile bölgeye dair değerlendirmelerin argümanları haline getirildiler.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında, elinizdeki çalışma, bahsi geçen aksaklıkları göz önüne alarak, başta tarihçiler olmak üzere, Balkanlar’a dair çalışanlara ve ilgililerine, erken bir eleştiri yolu açmaya çalıştı. Ve bölgenin meraklılarının kendilerine şu soruyu sormalarını sağlamayı amaçladı: Balkanlar neresidir, nerede ve ne zaman başlar? "

Değerli öğretim üyemizi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

FAKÜLTE DUYURULARI

Top