< < Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Abdullah LÜLECİ'nin "Savaş Günlerinde Gizli Kuvvetler" Adlı Kitabı Yayınlandı
-->

Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Abdullah LÜLECİ'nin "Savaş Günlerinde Gizli Kuvvetler" Adlı Kitabı Yayınlandı

24 Haziran 2021

Fakültemizin Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah LÜLECİ'nin, dünya tarihinin keskin ve kanlı bir dönemeçle modern çağa savrulduğu zaman aralığındaki istihbarat, casusluk ve propaganda gibi gizli konularını ayrı başlıklar altında incelediği "Savaş Günlerinde Gizli Kuvvetler" adlı kitabı bilim camiası ile birlikte okurların beğenisine sunuldu.

 

Askeri Tarih, Ermeni Meselesi ve Salgın Hastalıklar alanlarında çalışmaları bulunan öğretim üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Abdullah LÜLECİ, kitabının tanıtım metninde şu ifadelere yer verdi;

     " İnsanlık tarihi kadar eski olan istihbarat ve casusluk, Birinci Dünya Savaşı ile birlikte köklü bir dönüşüm geçirmiş; önceki dönemlerde hükümdar sarayları ve savaş meydanlarıyla sınırlıyken büyük savaşın patlak vermesiyle beraber geniş bir sahaya yayılmıştır. Savaşla birlikte sahte üniforma giyen askerler balon ve paraşütlerle düşman cephelerine sızdırılmış, uçaklardan broşür ve gazeteler atılarak düşman halkın zihinleri karıştırılmış, yanıltıcı propaganda uygulamalarıyla insanlara korku aşılanmış ve dönemin teknolojisini zorlayan sabotaj teknikleriyle hayvanlar telef edilip tarım ürünlerine zararlar verilmiştir. Osmanlı coğrafyası dahil olmak üzere dünya savaşının etkilediği tüm alanlardaki istihbarat, casusluk ve propaganda faaliyetleri hakkında bilgi veren bu kitap, gizli mücadelelerin zafer kazanmada cephe savaşlarından daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. "

Değerli öğretim üyemizi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

FAKÜLTE DUYURULARI

Top