-->

Öğretim Üyemiz Doç. Cemal SEZER'in "Trablusgarp Savaşı'nda Hilâl-i Ahmer Cemiyeti" Adlı Kitabı Yayınlandı

28 Şubat 2019

Fakültemizin Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Cemal SEZER' in, Hilâl-i Ahmer Cemiyeti' nin yeniden oluşumunu ve Trablusgarp Savaşı yıllarındaki faaliyetlerini aktardığı "Trablusgarp Savaşı'nda Hilâl-i Ahmer Cemiyeti" adlı kitabı bilim camiası ile birlikte okuyucuların beğenisine sunuldu.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e miras kalan değerli kurumlarımızdan biri olarak tanımladığı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti' nin Trablusgarp Savaşı'ndaki faaliyetlerini detaylarıyla kaleme alan kitabın yazarı öğretim üyemiz Doç. Cemal SEZER kitabının tanıtım metninde şu ifadelere yer verdi;

     "Cemiyet 1868 yılında kurulmuş olsa da 1911 yılına kadar yani Trablusgarp Savaşı’nın başlamasına kısa bir süre kala üçüncü kez yeniden oluşum aşamasına gelmiştir. Daha sonra yardım faaliyetlerini günümüze kadar aralıksız olarak sürdürmüştür. Cemiyet Trablusgarp’taki faaliyetlerini, Osmanlı Devleti’nin doğrudan bir sınırı olmadığından Mısır ve Tunus üzerinden Trablusgarp’a ulaşarak yürütmeye çalışmıştır. Yaralı ve hasta Osmanlı askerlerine yardım etmek amacıyla sağlık heyetleri göndermiş olsa da Arap mücahitleriyle bölge halkına önemli yardımlarda bulunmuştur. Hilâl-i Ahmer sağlık heyetlerinin yardım faaliyetleri hiç de kolay olmamıştır. İtalyanlar, adeta uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek hem Cemiyet’in kurmuş olduğu sağlık merkezlerini uçaklarla bombalamış hem de Hilâl-i Ahmer çalışanlarını haksız yere esir etmişlerdir. Dolayısıyla Hilâl-i Ahmer sağlık heyetleri mücadelelerini bin bir güçlükle sürdürmüşlerdir.

     Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşlarıyla başlayıp Milli Mücadele ile bitecek olan ve 10 yıl sürecek savaşların öncüsüdür. Karadan ve denizden İtalyanlarla savaşma imkânı olmamasına rağmen, Türk milletinin bir vatan toprağının direnmeksizin teslimi mümkün olmayacağı anlayışından hareketle buraya gönüllü subaylar gönderilmiştir. Gönderilen subayların Trablusgarp’ta hem askerî sevk hem de yerel halkı örgütlemelerindeki yetenekleri İtalyanlara karşı önemli başarılar kazanmalarını sağlamıştır. Bu subayların başında Enver Bey ve Mustafa Kemal gelmektedir."

Değerli öğretim üyemizi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

FAKÜLTE DUYURULARI

Top