Öğretim Üyemiz Doç. Ömer METİN'in "Milli Mücadelede ALAŞEHİR" Adlı Kitabı Yayınlandı
-->

Öğretim Üyemiz Doç. Ömer METİN'in "Milli Mücadelede ALAŞEHİR" Adlı Kitabı Yayınlandı

14 Aralık 2018

Fakültemizin Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Ömer METİN' in Ege'de Milli Mücadele yıllarını ve Yunan mezalimini Alaşehir özelinden aktardığı "Milli Mücadelede ALAŞEHİR" adlı kitabı bilim camiası ile birlikte okuyucuların beğenisine sunuldu.

Alaşehir'in Milli Mücadelede bugüne kadar pek gün yüzüne çıkarılmayan kahraman evlatlarının topyekün mücadelesini ve Yunanlıların yüzyıllar geçse de unutulmayacak insanlık dışı savaş suçlarını ayrıntılı bir şekilde kaleme alan kitabın yazarı öğretim üyemiz Doç. Ömer METİN kitabının tanıtım metninde şu ifadelere yer verdi;

"Alaşehir'i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılarca işgal edilmesinden sonra 29 Mayıs gecesi Ödemiş'te, 30 Mayıs sabahı Alaşehir'de ilk Kuvây-i Milliye örgütleri kuruldu. Yine İzmir'in işgalinden sadece üç gün sonra Makbule ve Nebile Hanımların öncülüğünde Türk Kurtuluş Savaşı'nın Anadoluda'ki ilk kadın örgütü, Alaşehir Türk Kadınları cemiyeti ismiyle kurulmuş ve İzmir'in uluslararası hukuka aykırı işgal edilmesini protesto etmek için İtilaf devletlerine telgraf çekmişti. Başka bir ilk ise Alaşehirli Ruhiye Enise Hanım'ın Milli Mücadeleye katılan ilk Türk Kadını olmasıdır. Ayrıca Alaşehir Kongresi de, Milli Mücadele'nin hazırlık safhasında önemli bir yere sahiptir..."

Değerli öğretim üyemizi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

FAKÜLTE DUYURULARI

Top