Biyoloji Bölümü

Biyoloji Bölümü, 1992 yılında kurulan Abant İzzet Baysal Üniversitesine bağlı olan Fen Edebiyat Fakültesinin 1993 yılında eğitime başlayan ilk bölümü olup, eğitim dili İngilizcedir. Biyoloji Bölümü, biyolojinin değişik alanlarında biyolog yetiştirerek lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermektedir.

Araştırma alanlarımız ağırlıklı olarak; bitki ve hayvan sistematiği, bitki ve hayvan fizyolojisi, bitki biyoteknolojisi, moleküler biyoloji, genetik, ekoloji, hücre biyolojisi, hidrobiyoloji, mikrobiyoloji ve moleküler sistematik konularını içermektedir. Ayrıca, bölümümüzde Bitki Veri Tabanı Birimi, Moleküler Biyoloji Laboratuvarı, Genetik ve Biyoteknoloji Laboratuvarı, Tıbbi Bitkiler ve Doku Kültürü Laboratuvarı, Foto-Nöro-Endokrin Laboratuvarı, Balık Biyolojisi Laboratuvarı, Su Analizi Laboratuvarı, Kardiak Fizyolojisi Laboratuvarı, Limnoloji Laboratuvarı, Gıda Biyolojisi Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Herbaryum Müzesi ve Entomoloji Müzesi bulunmaktadır.

Bölümümüz yukarıda bahsedilen alanlarda araştırma yapılabilecek teknolojiler ile donatılmıştır. Bölümümüzün öğretim üyeleri, gerek üniversitemizin araştırma fonlarından gerekse üniversite dışı kaynaklardan maddi destek imkânları bulabilmektedirler.

Biyoloji Bölümünün ikinci öğretim lisans programına 2012 yılından itibaren öğrenci alınmamaktadır.

FAKÜLTE DUYURULARI

  • Adres: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 14030 Gölköy BOLU
  • Tel: +90 374 254 1000  Fax: +90 374 253 4642
  • Email:         fef ibu.edu.tr
Top