Print this page

Fakültemizin Dekanlığında Görev Değişimi

23 Aralık 2020

Fakültemizin Biyoloji Bölümü/Botanik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem GÜREL Fakültemizin Dekanlığına vekaleten atanarak, 21/12/2020 tarihinde görevine başladı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından ataması yapılan Prof. Dr. Ekrem GÜREL’i makamında ziyaret eden BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil GÜREL, Prof. Dr. Ekrem GÜREL’e çiçek takdim ederek yeni görevinde başarılar diledi, üniversitemize hayırlı olmasını temennisinde bulundu. Dekan Vekili GÜREL ise temennilerinden ve nazik ziyaretlerinden dolayı Rektör Yardımcısı Kamil GÜREL’e teşekkür etti.

Prof. Dr. Ekrem GÜREL Kimdir?

 

 

 • 1987 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden bölüm birincisi olarak mezun olmuştur.
 • Aynı yıl, TÜBİTAK’ın yurtdışı doktora bursunu,biyoteknoloji” alanında kazanmış ve doktora çalışmasını (yüksek lisans yapmadan) 1992 yılında İngiltere’de (University of Leeds) tamamlayarak, Türkiye’ye dönmüştür.
 • 1992-1995 yılları arasında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Şeker Enstitüsü Bitki Islah Şubesinde Teknik Uzman olarak çalıştıktan sonra, Ekim 1995’de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlayan Ekrem Gürel, Kasım 1998’de Doçent, Şubat 2004’de ise Profesör ünvanlarını aynı bölümde almıştır.
 • Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesindeki hizmeti süresince, ikisi TÜBİTAK destekli doktora sonrası araştırma bursu olmak üzere (University of Queensland, Avustralya, 1997, 3 ay; University of California Berkeley, ABD, 2007-2008, 9 ay), çeşitli bilimsel burslar ve ödüller kazanarak birçok ülkede bilimsel ve mesleki çalışmalar yürütmüştür.
 • Alanında Türkiye’de lider kuruluşlardan olan farklı 3 holdinge teknik danışmanlık yapmış olan Ekrem Gürel, hem SCI hem de PubMed indekslerinde yeralan ve TÜBİTAK tarafından yayınlanan uluslararası bir dergi olan Turkish Journal of Biology’nin Başeditörlük görevini 2012-2018 yılları arasında kesintisiz olarak yürütmüştür.
 • Bitki biyoteknolojisinin Türkiye’deki öncü araştırıcılarından olan Gürel, 96 tanesi uluslararası olmak üzere (88’i makale - 69 adeti SCI ve 10’u İngilizce kitap bölümü) toplam 177 adet bilimsel eser üretmiştir. Google Scholar’daki atıf sayısı 1700’ün üzerinde, Web of Science’daki ise 789; Google Scholar’daki h-endeksi 24, i10-endeksi ise 48, Web of Science’daki h-endeksi ise 14’dür.
 • Bilimsel çalışmalarının temel hedefleri; (i) Rhizomania hastalığına dayanıklı Türkiye’nin ilk yerli hibrit şeker pancarı çeşidini tescil ettirmek, (ii) kalp ilacı üretiminde ihtiyaç duyulan bitkisel kökenli kardiyak glikozitlerin üretimini biyoteknolojik yöntemler ile artırmak, (iii) kloroplast transformasyonu aracılığı ile değerli metabolitleri büyük ölçekli bitki-tabanlı üretmek.
 • Uzun yıllardır, TÜBİTAK’ın KBAG, TOVAG ve BİDEB birimleri adına yürüttüğü bilimsel ve eğitsel proje hakemliği ve moderatörlüğü yanında, 2012’den beri Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından finanse edilen yüksek bütçeli ulusal araştırma projelerine dış danışmanlık yapmaktadır.
 • Ulusal ve uluslararası araştırma projelerinde yürütücü, araştırmacı veya danışman olarak görev almıştır; şimdiye kadar 1 adet AB projesi (ülkesel yürütücü), 13 adet TÜBİTAK projesi (4’ü 1001 yürütücüsü, 3’ü 1002 yürütücüsü, 5’i 1001 araştırmacısı, 1’i çağrılı 1003 araştırmacısı) ve 6 adet kurumsal proje olmak üzere toplam 20 adet araştırma projesi.
 • Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin ilk Kurumsal Erasmus Koordinatörü olarak 2003-2005 yılları arasında Erasmus programları ve Bolonya Süreci çalışmalarını başlatmış, aynı dönemde Avrupa Erasmus Koordinatörleri Derneğinin kuruluşunda kurucu başkan yardımcısı olarak görev almıştır.
 • Eylül 2015-Mayıs 2018 tarihleri arasında, TED Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Temel Bilimler Bölümünde Life Sciences dersini vermek üzere, yarı-zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.
 • Eylül 2012-Eylül 2015 yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür.
 • Temmuz 2018-Mayıs 2020 tarihleri arasında TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) Grup Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.
 • Ağustos 2020’den beri TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.
 • Evli ve bir erkek çocuk babası olan Ekrem Gürel, çok iyi derecede İngilizce, temel düzeyde Fransızca bilmektedir.